Evimizde kullanmadığımız ne kadar çok elektronik eşya var?

Elektronik atıklar konusuna değinmek istiyorsak belkide kendimize ilk sormamuz gereken soru: Evimizde kullanmadığımız ne kadar çok elektronik eşya var? Bu sorunun cevabı elektronik bağışı konusunda bizlere ve geleceğimize ışık tutacak.

Teknolojinin Gelişmesi ve İsraf Kültürü

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve kullan-at tipi tüketim alışkanlıklarımızın yaygınlaşmasından dolayı özellikle son yıllarda elektronik eşyalara ilgimiz hızla artıyor. Cep telefonlarımızı her sene değiştiriyor, yazıcımızı tamir ettirmek yerine yenisini alıyor, yer kaplayan eski televizyonumuzu kapının önüne koyuyor ve bozuk saç kurutma makinemizi çöpe atıyoruz.

7 milyar nüfuslu dünyamızda her sene 1,4 milyar cep telefonu üretiliyor ve artık Dünya’mız bunu kaldıramıyor. Kullandığımız cep telefonlarındaki madenler, biz daha ucuza cep telefonu alabilelim diye Afrika’da teröristlerin kontrolünde kölelik sistemi ile çıkarılıyor.

Bu elektronik eşyaların üretimi esnasında sınırlı kaynaklar kullanılıyor, hava, su, toprak kirletiliyor ve karbon salınımı ile gezegenimiz küresel ısınma felaketi ile karşı karşıya kalıyor.

Köy Okullarına Bilgisayar Projesi

Teknolojinin gelişmesi ve israf kültürü başlığında bahsettiğimiz olumsuz gelişmelerin önüne daha sorumlu davranarak geçebiliriz. Yapmamız gereken sadece daha duyarlı olmak.

Kullanmadığımız ve elektrikle çalışan tüm eşyalarımızı “Köy okullarına bilgisayar” Projesi kapsamında bize bağışlayabilirsiniz.

Bağışladığınız masaüstü ve dizüstü bilgisayarları ve bilgisayar parçalarını tamir edip ihtiyacı olan köy okullarına gönderiyoruz. Bilgisayarınız eski ve yavaş olabilir ancak unutmayın; o okullarda hiç bilgisayar yok ve çocukların Dünya ile tek bağlantısı o bilgisayarlar olacak.

Diğer çalışmayan elektronik cihazlar ise lisanslı geri dönüşüm firmalarına veriliyor, karşılığında onlardan bilgisayarları tamir edebileceğimiz parçaları alıyoruz.

Evimizde kullanmadığımız ne kadar çok elektronik eşya var?

Neler bağışlayabilirim diye düşündüğümüzde yukarıdaki sorunun cevabı bizlere yardımcı olacaktır. Zira evimizde dikkatle baktığımızda belki de onlarca kullanmadığımız elektronik eşyayla karşılaşırız. Aşağıda sizler için bağışlayabileceğiniz elektronik cihazların listesini sunduk.

Bağışlayabileceğiniz elektronik cihazların tam listesini aşağıda bulabilirsiniz:

*Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, her türlü bilgisayar parçaları
*Tabletler
*Cep telefonları
*Yazıcılar
*Televizyon ve monitörler, radyolar
*DVD / VCD player, uydu alıcı, dekoderler
*Saç kurutma makinası, saç düzleştirici, traş makinesi, blender, tost makinesi, mikrodalga fırın gibi küçük ev aletleri
*Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi beyazeşyalar
*Her türlü sarj cihazı, kablo vb.

Malatya’da sizlerin desteği ile bir bilgisayar sınıfı kurduk, Bingöl’de ise çalışmalarımız devam ediyor. Bu iki projemizle ilgili haberlere Malatya ve Bingöl kelimelerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çevreye ve eğitime vereceğiniz destek için elektronik atıklarınızı bize bildirmeniz yeterli. Biz evinizden veya işyerinizden sizin uygun olduğunuz bir gün ve saatte alınmasını sağlıyoruz.

Destekleriniz için gelecek nesiller adına şimdiden teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımız hakkında ayrtıntılı bilgilere ulaşmak için bizlere iletişim bilgilerimizin üzerinde ulaşabilir ve gerek duyduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz.