Eğitime Katkı

Elektronik atıkları değerlendirme ve geri dönüşüm sürecinde odak noktamızı eğitime katkı sunmak oluşturmaktadır.

Günlük hayatta sıklıkla şehir hayatından bunalıyoruz. Trafik, kirli hava ve nüfus yoğunluğu nedeniyle bazen büyük şehirlerde kaldırımda bile yürümekte zorlandığımız oluyor. Yoğun iş temposundan kaçmak istediğimizde veya yıllarca kurumsal bir hayat yaşadıktan sonra nefes almak istediğimizde aklımıza ilk gelen şey şüphesiz doğa ile iç içe olmak. Özellikle son on yılda sürekli olarak bir doğaya kaçış refleksi çoğumuzda görünmekte.

Sakinlik, sessizlik ve doğal hayat bize ilk başta cazip geliyor ancak sonrasında özellikle ülkemizde şehirlerin dışında kalan alanlarda bazı konularda yetersiz şartlar olduğunu görüyoruz. Şehir hayatı dışında pek çok aksayan noktlar var. Ancak biz bu başlıklardan faaliyetlerimizi ilgilendiren konulara odaklanacağız.

Eğitime Katkı

Şehirden uzaklıştık ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde temel bir sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorun elbette ki pek çoğumuzun aşina olduğu üzere eğitimde yaşanan sorunlar ve imkansızlıklar.

Okulların fiziksel imkanlarından ziyade içerik konusunda göze çarpan eksiklikler oldukça dikkat çekici. Daha önceleri eski binalar, soğuk sınıflarda yapılan eğitimler yerini yeni binalara ve sıcak sınıflara bırakmış, kırtasiye sıkıntısı veya kitap problemleri de eskiye nazaran nispeten azalmış olabilir. Ancak öğrencilerin bulundukları köyden Dünya ile bağlantılarını sağlayacak olan internet altyapısı ve bilgisayar konusunda hala ne yazık ki bazı eksiklikler mevcut.

İşte bu noktada siz devreye giriyorsunuz. Evinizdeki eski bilgisayarları tamir edip köy okullarına bilgisayar projemizde kullanıyoruz. Eski elektronik eşyalarınızı ise geri dönüşüm firmalarına verip karşılığında bilgisayar parçaları alıyoruz ve elimizdeki bozuk bilgisayarları tamir edebiliyoruz.

Dernek olarak bugüne kadar birçok okula, sizlerin bağışladığı veya bize bağışladığınız elektronik eşyalar karşılığında aldığımız bilgisayarları ulaştırdık. Ancak hala bizden bilgisayar talebinde bulunan bir çok okul var.

Siz de evinizdeki eski elektronik eşyaları, bilgisayarları ve cep telefonu gibi elektronik eşyaları projemize bağışlayın, geleceğimiz olan çocuklarımızı teknoloji ile buluşturalım.