Çevre Temizliği

Soğuk savaşın devam ettiği yıllarda Sovyetler ve ABD arasında uzaya hakim olma rekabeti mevcuttu. Bu rekabette başarılı uzay operasyonları yapmak demek, cephede savaş kazanmak kadar önemliydi. Bu mücadelenin gayri resmi galibi ABD oldu. Zira ABD, 1969 yılında Apollo 11 operasyonu ile insanoğlunun Ay’a ilk defa adım basmasını sağlamıştı. Bilimse buluşlar, icatlar sonuçta günlük hayattaki teknolojik
aletlerin sayısının da artmasını tetiklemiştir ve bunun sonucunda da günümüzde elektronik atık ve çevre temizliği problemi ortaya çıkmıştır.

Elementler ve Elektronik Atık İlişkisi

Teknolojik aletlerin temelinde elementler yatar. Her ne kadar bu konunun detaylarına girmeyecek olsak da elektronik aletlerin işleme süreçlerinde bir takım elementlerin kritik rol oynadığına değinmemiz gerekiyor. Elektronik aksamların görev yapmasında rol alan belli başlı elementleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kurşun, civa, kadmiyum, fosfor, altın, gümüş, itriyum lantan

Elbette bu noktada şu dipnota değinmemiz gerekmektedir. Yukarıda gördüğünüz üzere  işlevsel elemetlerin pek çoğu bilimsel litaretürde ağır elementler olarak tanımlanmaktadır. Ağır elementler ise insanlarla temas etmemesi gereken elementlerdir. Ayrıca bu elementler elektronika tıklar içinde stabil olmayan bir durumda varlıklarını sürdürürler. Birkaç tanesinin zararlarına aşağıda değineceğiz sizler için.

Çevre Temizliği

Elektronik ürünlerde kullanılan elementler ve plastik aksamlar, doğru şekilde geri dönüştürülmediğinde çevre temizliğini sağlanamaz noktaya sürüklerler. İşte tehlikeli elementlerden bazıları ve özellikleri:

Altı Değerli Krom (CR+6) : İşlevsel olarak önemli bir elementtir elektronik sektörü için. Ancak kontrolsüz temaslar sonucu dna hasarına ve bronşite sebebiyet verir.

Baryum (Ba) : CRT tipi ürünlerde tüpten kaynaklanan radyasyonu azaltmak için kullanılır. Bu elemente maruz kalındığı takdirde kas zaafiyeti ve karaciğer tahribatı gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Fosfor (P): Fosfor zararları tam tepsit edilemese de üst solunum yolları ile temas etmemesi gereken bir maddedir.

Kadmiyum (Cd): Kadmiyum insan vücudunda birikebilen ve etkileri zamanla tehlikeli bir şekilde ortaya çıkar. Böbrek merkezli zehirlenmelere sebep olur.

Civa (Hg): Çok düşük dozlarda bile öldürücü etkilere veya kalıcı hasarlara sebep olan bir maddeddir. Su rezervleri için civa, çok büyük tehdit oluşturmaktadır.

Kurşun (Pb): Kurşun, kalıcı sağlık üzerinde kalıcı etkiler yaratır. Özellikle beyin fonksiyonları için ciddi olumsuz etkiler oluşturur.